The Albanian
today at 03:30. Facebook
Emrin Olympia, qyteti mendohet se e mori nga vajza e Mbretit Pirro, Olympia. Këtë variant e hodhi për herë të parë arkeologu Hasan Ceka. Olympia u identifikua nga arkeologu Burhan Dautaj, i cili gjatë gërmimeve të zhvilluara në vitet 1960 gjeti tetë monedha me mbishkrimin Olympiastan. Zhvillimin më…

Vlorë- Kalaja e Olympias në Mavrovë edhe si destinacion për turizmin kulturor (Foto)

thealbanian.co.uk
The Albanian
today at 03:00. Facebook
avën e kaluar kanë qarkulluar disa spekulime të ndryshme të cilat supozonin se iPhone 8 dhe 8 Plus do të vijnë me mundësi të njohjes së tipareve të ftyrës, për rritje të sigurisë. Sipas një raporti të ri, Apple ka blerë kompaninë RealFace, e cila është e specializuar në produktet e njohjes së fytyrë...

Apple tani do t’i njeh fytyrat tona, blen teknologjinë e RealFace

thealbanian.co.uk
The Albanian
today at 02:30. Facebook
elefoni që i përkiste Adolf Hitlerit u shit në ankand për çmimin 243 mijë dollarë, nga një person anonim, shkruan USA Today. Telefoni Siemens, që kishte emrin e Hitlerit është “arma më shkatërruese e të gjitha kohërave, e cila çoi miliona njerëz drejt vdekjes”, sipas një katalogu përshkrimi nga Alex...

Shitet telefoni i Hitlerit që vrau miliona persona, ja shuma e çmendur për të cilën u ble

thealbanian.co.uk
The Albanian
today at 02:00. Facebook
Një nënë 26-vjeçare ka rrëfyer se i biri i ka shpëtuar jetën! Sarah Boyle tregon se kur djali ishte fare i vogël dhe ajo e ushqente me qumësht gjiri, ai fillonte të qante sapo e ushqente me gjirin e djathtë. E shqetësuar, Sarah u konsultua me një gjinekologe, e cila e rekomandoi që të bënte

“Foshnja hero” i shpëton jetën nënës së tij të prekur nga kanceri

thealbanian.co.uk
The Albanian
today at 01:30. Facebook
Ramush Haradinaj, në një intervistë me Adi Krastën për Top Channel – të transmetuar sot pasdite – ka përjashtuat çdo mundësi që vendimi i Francës të mos jetë i favorshëm për të. Ai tha po ashtu se këtë herë nuk ka nevojë për pritje shtetërore, sepse mjafton ta presin familja dhe qytetarët. “Skenari…

Haradinaj: Të më presin familja dhe qytetarët, s’kam nevojë për pritje shtetërore

thealbanian.co.uk
The Albanian
today at 01:00. Facebook
Familjet e Kosovës kanë filluar të heqin dorë nga tradita që fëmijëve t’u vendosin emra shqip. Prindërit kosovarë tash preferojnë që për fëmijët e tyre të zgjedhin emra “bashkëkohorë” dhe të huaj.

Fatkeqësisht trend në Kosovë nuk janë më emrat shqip (Video)

thealbanian.co.uk
The Albanian
today at 00:30. Facebook
The New York Times, ka shkruar për ndikimin negativ të Moskës në Kosovë gjatë kohëve të fundit, teksa NATO-ja po ruan një paqe të vështirë “Në pyjet e dendura përgjatë kufirit të kontestuar ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, një patrullë e ushtarëve amerikanë të NATO-s ecin me mundim nëpër dëborë dhe bal...

The New York Times: Rusia po nxit tensione në Kosovë. Në Serbi e Kosovë, po rishfaqen inatet e vjetra

thealbanian.co.uk
The Albanian
today at 00:04. Facebook
Mundeni?
Afro 50.000 vende pune ofrojnë kompanitë gjermane, për të cilat mund të aplikojnë qytetarë nga Shqipëria. Mjekë, infermierë, inxhinierë të të gjitha kategorive, teknikë kompjuterësh, zanatçinj, hidraulikë, elektricistë, muratorë, mekanikë makinash, gomistë janë vetëm disa nga profesionet për të cila...

Gjermania, 50 mijë vende të lira pune, ja ku mund të aplikoni

thealbanian.co.uk
The Albanian
yesterday at 23:30. Facebook
Ndërsa kjo javë ka nisur me temperatura të ulëta, ku në zonat veriore temperaturat kanë shënuar edhe minus disa gradë, situata pritet të ndryshojë. Moti i paqëndrueshëm dhe me shira do të na shoqërojë edhe nesër, por në fundjavë do të na surprizojë. Sipas sinoptikanëve, këtë të premte mund të flasim...

Kapriçot e motit/ Nuk do ta besoni sa shkojnë temperaturat të premten!

thealbanian.co.uk
The Albanian
yesterday at 23:29. Facebook
Sipas gazetës ‘Spuntik’, Walker ka dëshmuar për vrasjen masive të civilëve shqiptarë nga ana e ushtrisë dhe policisë serbe, si dhe vrasjen e qytetarëve serbë të Kosovës. Kjo gazetë shkruan se padia do të ngrihet nga Shqipëria. E megjithatë institucionet e Shqipërisë kanë preferuar të heshtin ndaj pr...

Sali Berisha: Padia ndaj Serbisë duhet të jetë e koordinuar (Video)

thealbanian.co.uk
The Albanian
yesterday at 23:21. Facebook
Jemi kudo
KUQ E ZI
The Albanian
yesterday at 23:00. Facebook
Këta 12 nxënës të fshatit Banjicë të komunës Çashkë të Velesit asnjëherë nuk kanë fatin që të mësojnë 36 shkronjat të alfabetit të gjuhës shqipe. Kjo për shkak se e drejta e tyre për t’u arsimuar në gjuhën amtare u është mohuar. Ata janë të detyruar të udhëtojnë deri në shkollën qendrore në Çashkë…

Ja si asimilohen sot shqiptarët në Maqedoni (VIDEO)

thealbanian.co.uk
The Albanian
yesterday at 22:30. Facebook
Kanë kaluar disa muaj nga lajmi i jashtëzakonshëm i arkeologëve kroat se historia Ilire do të rishkruhet dhe me këtë edhe historia e Ballkanit dhe Europës. Më së miri këtë zbulim për ilirët e ka vlerësuar Nju Jork Times, duke iu referuar zbulimit të arkeologëve kroat, shkruan: “Paraardhësit tanë i n...

Qytetërimin në Ballkan se sollën grekët, atë e gjetën këtu, e kishin ilirët

thealbanian.co.uk
The Albanian
yesterday at 22:29. Facebook
The Albanian
yesterday at 22:00. Facebook
Nuk e dimë nëse nënat në të gjithë botën janë kaq të mira, po nënat shqiptare kanë një gjë që na ‘tret’ shpirtin. Përpos faktit që kanë faqe të buta që mbajnë era sapun, dhe me siguri nuk keni dëgjuar as keni për të dëgjuar një fjalë të mirë (të thënë në sy) nga goja

7 arsye pse i duam kaq shumë nënat shqiptare

thealbanian.co.uk
The Albanian
yesterday at 21:37. Facebook
Super talenti shqiptar qe po shkelqen dita-dites ne Gjermani
Ai eshte golashenuesi me i mire ne lige me 12 gola dhe 3 asistime, suksese Valdrin Mustafa !
The Albanian
yesterday at 21:30. Facebook
ATSH/- Disa studentë shqiptar, kryesisht nga qyteti i Elbasanit që studiojnë në Arabinë Saudite, kanë marrë pjesë në një panair kushtuar Trashëgimisë Kulturore, Fetare, Historike dhe Kulinarisë. Ambasada e Shqipërisë në Mbretërinë e Arabisë Saudite bëri me dije se panairi “Trashëgimia kulturore e p...

Shqipëria turistike në panairin “Trashëgimia kulturore e popujve”, në Mbretërinë e Arabisë Saudite

thealbanian.co.uk
The Albanian
yesterday at 21:00. Facebook
Një mëngjes i shëndetshëm dhe me vlera ushqyese është çelësi më i mirë për një ditë produktive. Kjo është ndër arsyet kryesore se përse shujta juaj duhet të jetë jo vetëm e shijshme, por edhe e shëndetshme. Petulla me tërshërë Përbërësit: Një vezë, një të bardhë të vezës, tri lugë gjelle tërshërë të...

Mëngjesi më i shëndetshëm dhe më i shijshëm që mund ta gatuani ndonjëherë

thealbanian.co.uk
The Albanian
yesterday at 20:30. Facebook
Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, demokrat i orëve të para, por që u distancua pas prishjes me Berishën, është rikthyer bindshëm në mbështetje të PD. Ai sot ishte në çadrën e protestës, ku u bëri thirrje posaçërisht studentëve të ngrihen në protestë, “Shqipëria ka nevojë për zgjedhje të lira…

Mustafaj në çadrën e protestës: Të ngrihen studentët

thealbanian.co.uk