Kjo është Nika, arusha polare në kopshtin zoologjik të Moskës, e cila bën parashikime për Kupën e Konfederatave. Ajo ka parashikuar fitore për Zelandën e Re kundër Meksikës, për Rusinë kundër Portugalisë, Kamerunin kundër Australisë, dhe Gjermaninë kundër Kilit.
Zyrtarët e kopshtit zoologjik Ueno në Japoni konfirmuan se panda e porsa lindur që bërë e njohur në mbarë Japoninë, është femër. Ajo lindi më 12 qershor. Kopshti zoologjik ka qënë i kujdesshëm të mos e ndajë foshnjen nga e ëma dhe të dyja u shkëputën nga njerë-tjetra vetëm për ekzaminimin e përcaktimit të seksit të foshnjes.
Marina Shehu Vlore
Arabia Saudite dhe disa shtete të tjera arabe, që kanë ndërprerë lidhjet me Katarin, paraqitën një listë të gjatë me kërkesa, plotësimi i të cilave sipas tyre, do t’i jepte fund krizës.

Vendet këmbëngulin që fqinji i tyre i Gjirin Persik të mbyllë rrjetin Al Jazeera, të ndërpresë lidhjet diplomatike me Iranin dhe të shkëpusë të gjitha lidhjet me Vëllazërinë Myslimane.

Në listën me 13 pika që...
View details ⇨
Gazeta Washington Post publikoi sot hollësi të tjera lidhur me atë që e cilëson si përfshirje të drejtpërdrejtë të Presidentit rus Vladimir Putin për të ndërhyrë në garën presidenciale amerikane. Gazeta shkruan mes të tjerash se masat e administratës së ish-Presidentit Barak Obama për t’iu kundërpërgjigjur ndërhyrjes ruse ishin kryesisht simbolike. Zyrtarët amerikanë thonë se operacioni rus ka...
View details ⇨
Kthimi i emigrantëve shqiptarë nga Greqia shihet me ndikim për rezultatin në disa Qarqe ndërkufitare në Shqipëri që janë prekur ndjeshëm nga emigracioni. Në Qarkun e Gjirokastrës, Vlorës dhe Korçës vota e emigrantëve pritet të ndikojë edhe në rritjen e pjesëmarrjes në votime. Disa nga subjektet politike shqiptare zhvilluan gjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare disa takime me komunitetet e...
View details ⇨
Arjan Tafilaku
Gjatë një mbrëmjeje vere, ndërsa dielli është ende mbi horizontin e Uashingtonit, njerëzit përgatiten për të bërë një vrapim prej 5 kilometrash për qëllime bamirësie. Por, këta pjesëmarrës nuk kanë pirë apo ngrënë asgjë që përpara agimit.
Arti i Gatimit
Në Kosovë, përfaqësues organizatash për të drejtat e grave shprehen të pakënaqur me pjesëmarrjen e grave në politikë dhe sidomos në vendim-marrje. Ata thonë se edhe zgjedhjet parlamentare të 11 qershorit nuk kanë shënuar ndryshime në këtë fushë.
VOA - Zëri i Amerikës 06/23/2017

Kosova dhe barazia gjonore në politikë

zeriamerikes.com
Adem Nimani
Në Shqipëri sot mbyllet fushata elektorale për zgjedhjet që do të mbahen ditën e dielë. Kjo fushatë u dominua nga tre forcat kryesore, Partia socialiste, Partia Demokratike dhe Lëvizja socialiste për integrim të cilat konkurrojnë më vete.
VOA - Zëri i Amerikës 06/23/2017

Shqipëri, Dita e fundit e fushatës zgjedhore

zeriamerikes.com
Policia e Londrës njoftoi se lidhur me ngjarjen e zjarrit vdekjeprurës që ra në një ndërtesë shumëkateshe banimi ku humbën jetën 79 persona, mund të ngrihen akuzat për vrasje pa paramendim.

Autoritetet thanë se veshja e jashtme e kullës “Grenfell” i dështoi provës së sigurisë dhe se zjarri filloi nga një frigorifer i markës “Hotpoint” që keqfuksionoi.

Kompania amerikane “Whirlpool” që ka në...
View details ⇨
Arti i Gatimit
Sipas mediave spanjolle, ylli i futbollit, Lionel Messi mund të shmangë një dënim me burg prej 21 muaj për mashtrimin e taksave duke paguar një gjobë. Prokurori i shtetit do të zëvendësonte kohën e burgut për një gjobë prej 285,000 dollarësh që barazohet me 400 euro për çdo ditë pas hekurave.
Vendimi përfundimtar mbi gjobën qëndron në duart e gjykatave spanjollë.
Messi, së bashku me babain e...
View details ⇨
Kombet e Bashkuara theksuan mbështetjen për çrrënjosjen e kolerës në Haiti, një epidemi që filloi aksidentalisht, edhe pse qeveria tha se banorët do të shërbeheshin më mirë nëse financimi i ndihmës do të kanalizohej nëpërmjet saj.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së ka emëruar një të dërguar të posaçëm për Haitin, i ngarkuar me përpjekjet për grumbullimin e fondeve për planin për të luftuar...
View details ⇨
Emisioni televiziv i Zërit të Amerikës Ditari, transmetohet çdo ditë në orën 18:00.
Kujtim Baraliu
Flamur Perzhita
Danjel Çuni
Presdenti Donald Trump u shpreh për “Fox and Friends” në kanalin Fox News se prokurori i posaçëm Robert Mueller është “shumë mik me Comey-n”, çka është shqetësuese."
Presdenti Donald Trump u shpreh për Fox and Friends në kanalin Fox

Trump shpreh shqetësim për miqësinë Mueller-Comey

zeriamerikes.com
Reshteri Travis Mills humbi pjesë të gjymtyrëve gjatë një shpërthimi në Afganistan. Ai u ngrit nga gjumi në një spital të Afganistanit në 25 vjetorin e tij të lindjes, pasi mjekët dhe infermierët punuan për 14 orë për t'i shpëtuar jetën. Ai i tha bashkëshortes të merrte vajzat dhe të largohej. Por ato qëndruan në krah të tij dhe e mbështetën. Gjatë kësaj eksperience, ai u bë një orator...
View details ⇨
Foniqi Blerim
Ferit Martini
Ardi Simitxhiu
Zalabia është një ëmbëlsirë me bazë bollguri, karakteristike për festën e Ramazanit. Qyteti Boufarik në Algjeri është i famshëm për këtë ëmbëlsirë. Ajo gatuhet duke skuqur brumin në vaj dhe pastaj hidhet në sherbet. Variante të kësaj ëmbëlsire gjenden në shumë kultura. Njerëz nga mbarë Algjeria shkojnë në Boufarik për të provuar ëmbëlsirën e famshme.
Nexhmedin Hajdari
Marina Shehu Vlore
Krenar Mehmeti
Për zogjtë, jeta në qytet mund të jetë e rrezikshme. Ata mund të goditen nga makina ose të përplasen duke fluturuar nëpër ndërtesa të larta. Kjo është arsyeja që një spital jo-fitimprurës i shpendëve në Manhatan të Nju Jorkut kujdeset për që zogjtë që hyjnë në telashe në qytetet e mbipopulluara. Fondi 'Wild Bird' kujdeset për qindra zogj dhe ka ndihmuar mbi 120 lloje të ndryshme.
SI NDËRHYRI RUSIA NË ZGJEDHJET AMERIKANE

Gazeta "Washington Post" publikon hollësi të reja.

Sipas gazetës “Washington Post”, në fillim të gushtit 2016, Presidenti Barak Obama u informua nga Agjencia Qendrore e Zbulimit se Presidenti rus Vladimir Putin ishte angazhuar drejtpërdrejt në një operacion kibernetik për të sabotuar dhe diskredituar garën presidenciale amerikane.

Gazeta përshkruan...
View details ⇨
SI NDËRHYRI RUSIA NË ZGJEDHJET AMERIKANE
Riza Mance
VOA - Zëri i Amerikës
VOA - Zëri i Amerikës
06/22/2017 at 18:41. Facebook
Kryeministri Edi Rama shprehet se ndarja me LSI-në erdhi si pasojë e një qasjeje taktike dhe dritëshkurtër nga ana e aleatit të tij. Në një intervistë për Zërin e Amerikës ai thotë se nuk është i penduar për zgjedhjen e zotit Meta si president, ndërsa flet për marrëveshjen me kreun demokrat Lulzim Basha, çështjen e koalicioneve të ardhshme nëse nuk sigurohet një fitore me mbi 71 mandate, dhe...
View details ⇨
Homeri Flet Shqip
Marina Shehu Vlore
Od Melo
VOA - Zëri i Amerikës
VOA - Zëri i Amerikës
06/22/2017 at 18:00. Facebook
Ndërsa zgjedhjet e 11 qershorit në Kosovë nuk pritet të nxjerrin një fitues të qartë dhe vendi është ende në pritje të rezultatit përfundimtar, një ekspert i çështjeve të Ballkanit thotë se negociatat mes koalicioneve të krijuara do të jenë jetike për formimin e një qeverie të re. Daniel Serwer, në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, e sheh megjithatë me skepticizëm të ardhmen e...
View details ⇨
Ruzhdi Kamberi
Rahim Pireva
Sheti Guri