Emisioni televiziv i Zërit të Amerikës Ditari, transmetohet çdo ditë në orën 18:00.
Asambleja Kombëtare e Francës mbajti një minutë heshtje për viktimat e sulmit të djeshëm në Berlin.

Presidenti i Asamblesë Claude Bartolone shprehu solidaritetin dhe përmendi miqësinë e thellë me Gjermaninë, si dhe miqësinë me popullin gjerman.
Kancelarja gjermane Angela Merkel vizitoi vendin ku një kamion goditi një turmë në një treg Krishtlindjesh.

Merkel nuk tha asnjë fjalë gjatë vizitës së saj të shkurtër; ajo la lule aty duke qëndruar në heshtje.

12 vetë u vranë dhe 50 të tjerë u plagosën si pasojë e sulmit të djeshëm në Berlin.
Në Prishtinë shkalla e lartë e ndotjes ka bërë që gjatë ditës së djeshme të ishte edhe një nga qytetet më të ndotura në botë. Ekspertët thonë se ndotja e ajrit gjatë stinës së dimrit është më e lartë edhe për shkak të, siç thonë, përdorimit të qymyrit dhe lëndëve tjera për të ngrohur shtëpitë.
Në Shkodër, të rinj, nxënës të shkollave të qytetit, fëmijë dhe prindër të tyre u bashkuan në një marshim të heshtur në rrugët kryesore të qytetit, në shenjë solidariteti me fëmijët e Alepos në Siri. Marshimi i tyre u zhvillua me moton “Paqe për Alepon”, “Jo bomba për fëmijët e Alepos”.
Benjamin Gilman 1922-2016
Skulptorët në Muzeun e Londrës Madame Tussauds janë duke punuar pa pushim, për të krijuar skulpturën prej dylli të Presidentit të zgjedhur amerikan Donald Trump. Skulptura do të jetë gati para ditës së inaugurimit më 20 janar.
Presidenti i zgjedhur Donald Trump mori të hënën mbështetjen e elektorëve në shtetet ku ai ishte fitues i garës zgjedhore. Zgjedhjet përfunduan me 306 vota elektorale në favor të zotit Trump, shumë më tepër se sa minimumi prej 270 votash që kërkohej. Anëtarët e Kolegjit Elektoral u mblodhën të hënën pasdite në shtetet përkatëse për të hedhur votën e tyre. Imazhet tregojnë votimin në...
View details ⇨
Nëntë të vrarë nga goditja e kamionit në Berlin.

Një kamion është përplasur me turmën në një treg krishtlindjesh në Berlin duke lënë nëntë të vdekur dhe mbi 50 të plagosur.

Mediat gjermane cituan burimet e policisë të kenë thënë se dëshmitë e para flasin për sulm mbi tregun që ndodhet pranë kishës Kaiser Wilhelm, rrënojat e së cilës ruhen si kujtim i bombardimeve gjatë Luftës së Dytë...
View details ⇨
Princi Harry rikthehet në Lesoto.

"Prince Harry in Africa" ("Princi Harry në Afrikë") do të transmetohet sonte në Britani.

Dokumentari tregon princin që rikthehet në Lesoto për të vazhduar punën e Sentebale, një organizatë që ai e themeloi një dekadë më parë.

Harry udhëtoi për herë të parë në Lesoto në vitin 2004. Organizata e tij e bamirësisë ofron kujdes, përkrahje dhe edukim për të...
View details ⇨
Përmbytje masive në jug të Spanjës.

Sipas mediave lokale, një 40 vjeçar humbi jetën në rajonin Murcia pasi e rrëmbyen ujërat.
Më shumë se 200 demonstrues protestuan pëballë ndërtesës së Kapitolit të Pensilvanisë para se të mblidheshin përfaqësuesit e shtetit të Kolegjit Elektoral, me shpresën se do t'i bindin elektrorët që të mos votojnë për presidentin e zgjedhur Donald Trump.

Zoti Trump fitoi votën popullore të Pensilvanisë, që do të thotë se ai do të marrë 20 votat elektorale të shtetit. Trump mundi demokraten...
View details ⇨
Vritet ambasadori rus në Turqi Andrey Karlov.

Lajmi është bërë i ditur nga një fotograf i agjencisë së lajmeve Associated Press.
Sulmi ndodhi sot gjatë një ekspozite që mbahej në Ankara ku ambasadori po mbante fjalim.
Raportohet se edhe autori i sulmit është vrarë.

Sipas njoftimeve gjatë këtij incidenti janë plagosur disa persona.
Emisioni televiziv i Zërit të Amerikës Ditari, transmetohet çdo ditë në orën 18:00.
Punonjësit e ndihmave humanitare u shpërndajnë pako me ushqime banorëve të parë të evakuuar nga Alepo.
47 jetimë u evakuuan sot nga Alepo lindore dhe u dërguan në al-Rashidin, një zonë në perëndim të qytetit.
Në Kosovë është zhvilluar për herë të parë maratona e Santa Claus. Për gati 5 kilometra, 380 persona të veshur me kostumin e Santa Claus vrapuan për të mbledhur ndihma për familjet në nevojë.
Militantët qëlluan me armë dhe u vunë zjarrin të paktën 5 autobusëve që ishin çuar për evakuimin e njerëzve të sëmurë dhe të plagosurve nga dy fshatra në Sirinë veriore.
Balerini i lindur në Shqipëri, është një ndër konkurrentët e sivjetshëm për çmimin prestigjoz Clive Barnes që nderon talentet e reja në artin skenik dhe balet

Balerini Spartak Hoxha, një talent i ri i trupës së Nju Jorkut

zeriamerikes.com
Emisioni televiziv i Zërit të Amerikës Ditari, transmetohet çdo ditë në orën 18:00.